Zlecając projekt elewacji warto już na początku współpracy określić czy chcemy uzyskać piękną, lecz tradyjną elewację w niskiej cenie, czy też jesteśmy gotowi ponieść dodatkowe koszta, uwzględniając inne okładziny elewacyjne. Tynkowanie jest najtańszym sposobem na upiększenie swojej elewacji, materiały są względnie tanie, a technologia tynkowania z pewnością nie jest obca wykonawcom. Nowoczesny dom, tradycyjny domek z dachem dwuspadowym, czy kostka z lat siedemdziesiątych? W każdym z tych przypadków tynk się sprawdzi, najważniejsze by z pomysłem zaprojektować elewację. Ogromną zaletą tynków jest ich dostępność w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jeśli dodatkowo sklep wyposażony jest w mieszalnik farb i tynków, mamy niemal nieograniczone możliwości kolorystyczne - a to otwiera przed nami furtkę do stworzenia domu, takiego jaki chcemy.

 

Kiedy zdecydować się na tynk projektując elewację?

Przed tynkowaniem należy zakończyć wszystkie roboty stanu surowego, roboty instalacyjne oraz muszą być osadzone okna i drzwi. Właściwe przygotowanie podłoża wpływa na trwałość i jakość wykonania tynku. Podłoże powinno zapewniać dobrą przyczepność, być sztywne oraz trwałe.

Do tynkowania elewacji należy przystąpić dopiero po upływie od dwóch, do sześciu miesięcy od ukończenia murowania ścian, a także po ukończeniu tynkowania wewnątrz budynku. Dobre warunki atmosferyczne są kluczowe, by tynkowanie przebiegło pomyślnie. Należy tynkować w odpowiedniej temperaturze. Minimalna temperatura to 5°C, wtedy mieszanka odpowiednio wiąże, z kolei temperatura powyżej 25°C może okazać się zbyt wysoka, powodując zbyt szybkie odparowywanie wody z mieszanki tynkarskiej. Odparowywanie wody może mieć także inne przyczyny, takie jak wiatr oraz zbyt chłonne podłoże, które wcześniej powinno być zwilżone - na przykład ściana z pustaków ceramicznych.

 

Kiedy tynkować?

Tynki są to powłoki z zapraw, które pokrywają ściany, belki, słupy i inne części budynku. Zlecając projekt elewacji już zawczasu warto doradzić się i zdecydować jaka zaprawa tynkarska będzie odpowiadać naszym potrzebom. Estetyczny wygląd elewacji to nie jedyna funkcja tynku, chroni on także ściany przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak wysoka lub niska temperatura, wilgoć oraz promienie UV. Obecnie najczęściej stosowane są tynki cienkowarstwowe, przeznaczone do tynkowania ścian jednowarstwowych, oraz tynki grubowarstwowe – do ścian, gdzie warstwa osłonowa jest murowana. Tynki grubowarstwowe mają grubość 15 – 30 mm, cienkowarstwowe 1 – 3 mm.

Czym jest tynk?

 

Projekt elewacji: Tynki - część 1.

08 kwietnia 2020
Różne rodzaje tynków, które można użyć projektując elewację

O NAS

OFERTA

REALIZACJE

KONTAKT

Projekt elewacji - strona główna
Instagram - projekt elewacji
Behance - projekt elewacji
Pinterest - projekt elewacji
ArtStation - projekt elewacji

Created with WebWave CMS